Mieszkania do wynajęcia Kraków Studenci chętnie wynajmują pokoje i mieszkania

Jak tanio wynająć pokój lub mieszkanie dla studenta w Krakowie?

Migracja jest znakiem obecnych czasów. Ludzie podróżują, przemieszczają się, poszukując lepszego życia, pracy, gnają za wiedzą i wykształceniem, często zmieniając miejsce zamieszkania. W dużej mierze dotyczy to wkraczających dopiero w dorosłość osób, które, decydując się podjąć naukę na uczelni, nierzadko opuścić muszą rodzinne gniazdo. Przyjeżdżają do dużych miast, w których skupiają się główne ośrodki akademickie, gdzie rozpoczynają kolejny etap edukacji. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy w docelowej miejscowości dachu nad głową nie zapewnią krewni, a w akademiku nie uda się otrzymać miejsca? Powodów do obaw nie ma, ponieważ rynek na to pytanie ma znakomitą odpowiedź.

Pokoje dla studentów

Nie każdy żak liczyć może na pokój wydzielony przez bliską lub dalszą rodzinę, z kolei domy studenckie, zapewniające zakwaterowanie na preferencyjnych warunkach, nie są w stanie przyjąć w swoje mury wszystkich chętnych. Wiele osób wypatruje więc lokum na ogromnym rynku mieszkań do wynajęcia. Duże ośrodki miejskie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto oferują w tym aspekcie szerokie spektrum możliwości. Rok akademicki startuje przeważnie w październiku, zaś kończy się w najczęściej w czerwcu, przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Studenci jednakże nie czekają do października, tylko już wcześniej rozglądają się za kwaterą, chcąc zyskać w ten sposób czas na aklimatyzację lub... możliwość przygotowania się do egzaminów poprawkowych, co dotyczy studentów starszych roczników, w przypadku których wakacje niekiedy trwają krócej niż trzy miesiące.

Mieszkanie do wynajęcia w Krakowie

tanie pokoje do wynajęcia kraków

Potrzeby młodych osób doskonale rozumieją wynajmujący. Widać to w ogłoszeniach, w treści których często pojawia się informacja o możliwości wynajmu na okres od września do końca czerwca. Latem bowiem oferta skierowana jest głównie do turystów, których popularne miejscowości przyciągają jak magnes, zaś poza tym okresem wśród najemców królują właśnie żacy. Świetnym tego przykładem jest Kraków. Stolica Małopolski tłumnie odwiedzana jest zarówno przez rodaków jak i zagranicznych gości. Kiedy jednak końca dobiegają urlopy, następuje wymiana i miejsce wczasowiczów zajmują absolwenci liceów oraz techników, chcący zyskać wyższe wykształcenie. Nic dziwnego, że wybierają Kraków. Miasto urzeka bowiem nie tylko bogatą historią, niezwykłym klimatem i bliskością pięknych krajobrazowo obszarów, ale gwarantuje edukację na wysokim poziomie. Wystarczy wspomnieć o najstarszej polskiej uczelni, jaką jest Uniwersytet Jagielloński, o Akademii Górniczo-Hutniczej, będącej największym w kraju ośrodkiem o charakterze technicznym, oraz innym ważnym punkcie na oświatowej mapie miasta, czyli Uniwersytecie Ekonomicznym. Co więcej, stolica Małopolski oferuje także łatwy dostęp do kultury i rozrywki, a dobrze rozwinięta sieć połączeń komunikacji publicznej zachęca do przemieszczania się koleją, autobusami, tramwajami zarówno w granicach Krakowa jak i również w obrębie okolicznych miejscowości. Podobnie jest w innych aglomeracjach. Sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska sprawia zatem, że to nie lokalizacja jest kluczowa przy wyborze lokum, a cena. Co zatem bardziej opłaca się wynająć?

Mieszkanie czy pokój do wynajęcia?

Tutaj najlepszą odpowiedzią będzie "to zależy". Obie z tych opcji mają swoje plusy, ale są też negatywne aspekty.

Wynajęcie mieszkania jest droższe. Cena za miesiąc najmu przy metrażu wynoszącym 30m2 wraz z opłatami oscyluje w okolicach 1500-1700 zł, z kolei kawalerki niemal o połowę mniejsze można wynająć za około 200-400 zł. mniej. Mieszkanie jest zatem dobrym wyjściem dla par a także dla grup znajomych, którzy studiować będą w tej samej aglomeracji i gotowi są współdzielić koszty najmu.

Pokoje do wynajęcia natomiast stanowią alternatywę dla osób o chudszym portfelu, które nie byłyby w stanie pokryć opłat za całe lokum i jednocześnie nie mają możliwości dzielić się kosztami z przyjaciółmi. Ceny za pokój do wynajęcia rozpoczynają się od 400 zł. Jest to jednak dolna granica za nieduże pomieszczenie, z kolei w ogłoszeniach najczęściej można spotkać się z ofertą opiewającą na kwotę 800-900 zł. Nieco droższe, choć oczywiście bardziej przestronne, są pokoje dwuosobowe. Bez względu jednak na to, czy student zamieszka w pokoju sam czy z bliską osobą, będzie skazany na towarzystwo współlokatorów dotąd mu nieznanych, z którymi niekoniecznie musi złapać dobry kontakt.

W Krakowie każdy student znajdzie swoje miejsce

Pokoje do wynajęcia stanowią zatem ofertę skierowaną do osób mniej zamożnych, które nie boją się zawierać nowych przyjaźni i dzielić przestrzeni życiowej z innymi ludźmi. Nie jest to jednak wariant korzystny dla osób o naturze introwertycznej. Mieszkania do wynajęcia natomiast często są wyborem większych grup znajomych, par oraz jednostek ceniących spokój i niezależność, o ile w ich przypadku finanse nie są kwestią problematyczną.

Duże miasta przed podążającymi za wykształceniem młodymi ludźmi szeroko otwierają swoje bramy, zapewniając wiele możliwości najmu dla studentów, z których każdy powinien znaleźć przyjazny sobie kawałek podłogi. Gros z nich niewątpliwie swoją bezpieczną przystań na okres roku akademickiego już znalazło, ale część na pewno nerwowo przegląda ogłoszenia, czekając jeszcze na okazję bądź szukając ofert całkowicie spełniającej ich oczekiwania. Nieubłaganie bowiem zbliża się koniec wakacji, oznajmiając, że pora opuścić rodzinne strony i przekroczyć nowe progi.